G M A T استعداد و آمادگی تحصیلی

استعداد و آمادگی تحصیلی - آزمون ها
1390/02/08

GMAT بین المللی

امتحان GMAT یک امتحان استاندارد است که به طور معمول مورد نیاز پذیرش از Business school ورشته های مدیریت و MBA و امثالهم است.
امتحان GMAT شامل سه بخش است:
1. Analytical Writing

2. Quantitative

3. Verbal

نحوه ثبت نام :

مراکز آزمون:

امتحان GMAT یک امتحان استاندارد است که به طور معمول مورد نیاز پذیرش از Business school ورشته های مدیریت و MBA و امثالهم است.
امتحان GMAT شامل سه بخش است:
1. Analytical Writing
این بخش مشابه امتحان GRE می باشد. شامل دو موضوع writing می باشد که یکی issue a topic است و دیگری بررسی یک argument . نمرات AW در GMAT نسبت به GRE بالاتر است. علت اصلی آن اینست که یکی از تصحیح کننده ها یک برنامه کامپیوتری است. (e-rater) و با رعایت کردن موارد گرامری و استفاده از یک چهارچوب منطقی می‌توان نمره خوبی در این بخش گرفت. نمره این بخش بین 0 و 6 می‌باشد که mean آن (با توجه به بولتن سال 2007) 4.3 می باشد.
2. Quantitative
این بخش شامل سوالهای ریاضی است. با توجه به ماهیت computer-adaptive این امتحان نمره کامل گرفتن از این بخش به راحتی GRE نمی‌باشد. این بخش شامل دو تیپ سوال است : problem solving و data sufficiency . بخش اول مسئله ریاضی است . بخش دوم سوالی مطرح می‌شود و دو فرض برای آن داده می‌شود. باید بررسی شود که آیا دو فرض داده شده برای پاسخگویی به سوال کافی است یا یکی به تنهایی کافیست و یا اصولا مسئله با فرضهای داده شده قابل حل نمی‌باشد. نمره این بخش از 60 داده می‌شود.
3. Verbal
بخش verbal این امتحان شامل موارد زیر است:
Reading comprehension
Sentence correction
Critical reasoning
نمره این بخش هم از 60 محاسبه می‌شود.

نمره انتهایی عددی بین 200 و 800 است که بر اساس نمرات بخشهای V و Q بدست می‌آید. که با توجه به rank دانشگاه مورد نظر نمرات بین 650 تا 750 قابل قبول است.
نحوه ثبت نام :
به علت محدودیت های موجود در ایران ثبت نام به صورت تماس تلفنی برای هموطنان ایرانی امکان پذیر است. بدین ترتیب که ابتدا فرم ثبت نام را از آخرین بولتن موجود در سایت www.mba.com پر کرده و به customer service خاور میانه، اروپا و آفریقا فکس کنید. (زمانهای خالی و مکان امتحان را هم از همین سایت می‌توانید پیدا کنید.) بعد از فکس با این مرکز تماس گرفته و از اپراتور بخواهید که فکس شما را پیدا کرده و اطلاعات را در سیستم بصورت دستی وارد نماید. در اینجاست که زمان و مکان دقیق امتحان با توجه به اولویت هایی در خواستی شما در فرم و با همکاری شما قطعی می شود. بعد از گذشت چند روز ایمیل confirmation ثبت نام برای شما ارسال می گردد. لازم به یاددآوری است که جهت تعیین نحوه پرداخت هزینهء امتحان می بایست قسمت Credit Card Information را در فرم پر نمایید. هزینه ثبت نام تا سال 2008 برابر 250$ است. برای تغییر برنامه امتحان مبلغ 50$ شارژ می شوید.
5 دانشگاه هم به طور مجانی در روز امتحان می‌توانید مشخص کنید که نمره برایشان ارسال شود. به ازای هر درخواست اضافی جهت ارسال نمره 28$ باید پرداخت کنید.
مراکز آزمون:
ایرانیان بیشتر در مراکز دبی، استانبول و ابوظبی ثبت نام می‌کنند. متقاضیان بهتر است فاصله بین شهرهای دوبی تا ابوظبی را مد نظر داشته باشند تا در روز امتحان با خیالی آسوده در محل آزمون حضور داشته باشند. به شدت توصیه می شود روز قبل به شهر محل آزمون نقل مکان کنید.